Formula 1 2014 GP Μαλαισίας: Πρώτη νίκη του Lewis Hamilton

Ο μεγάλος νικητής του αγώνα Formula 1 της Μαλαισίας ήταν ο Lewis Hamilton, ο οποίος κερδίζει εκεί για πρώτη του φορά. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2008 δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα από την αρχή του αγώνα και δε δέχτηκε κάποια ιδιαίτερη πίεση από αντίπαλό του. Στη δεύτερη θέση της κατάταξης τοποθετήθηκε ο Nico Rosberg, κάνοντας το 1-2 με τη Mercedes, τερματίζοντας με διαφορά 17,3 δευτερολέπτων. Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Senastian Vettel με +24,5 δλ., ο οποίος μαρκάρισε στενά τον Rosberg αλλά τελικά δεν κατάφερε να βρεθεί μπροστά του.

Ο τέταρτος στην κατάταξη Fernando Alonso δέχτηκε πίεση από τον πέμπτο Nico Hulkenberg, ωστόσο περισσότερη μάχη δόθηκε για την έκτη θέση της κατάταξης μεταξύ του Jenson Button και των Felipe Massa και Valtteri Bottas, καθώς οι δύο τελευταίοι οδηγοί της Williams-Mercedes τερμάτισαν τον αγώνα με διαφορά μόλις 0,5 δλ.

Ο πιο άτυχος πιλότος στον αγώνα της Μαλαισίας ήταν σίγουρα ο Sergio Perez, ο οποίος δεν κατάφερε να καν ξεκινήσει, αφού η Force India αντιμετώπισε πρόβλημα στο pitlane.

Μετά λοιπόν από τους δύο πρώτους αγώνες της Formula 1 2014, o Nico Rosberg είναι πρώτος με 43 βαθμούς και ακολουθείται από τον Lewis Hamilton με ένα 25 βαθμούς, ενώ στο πρωτάθλημα των κατασκευαστών προηγείται η Mercedes με 68 βαθμούς. Βέβαια ακόμα είναι πολύ νωρίς αφού υπάρχουν μπροστά άλλοι 17 αγώνες.